ARABA DEĞER ENDEKSİ NEDİR?

Araba değer endeksi, Türkiye pazarında satılan tüm araçların ikinci el piyasa değeri puanlamasıdır. Bu puanlamada her araç, 5 başlıkta, somut, objektif kriterler üzerinden değerlendirilir. 1 başlıkta ise otomotiv sektöründe 30 yıllık tecrübesiyle araçları yorumlayan Mesut Bıyık’ın kanaat notu yer alır.

İKİNCİ ELDE SATILMA HIZI DERECELENDİRMESİ:

Aracın internet ilan sitelerindeki ilan tarihinden başlamak üzere ne kadar zamanda satışa dönüştüğü esasına dayanır. Her bir araç modelinden rastgele 30 araç seçilir ve izlemeye alınır. 30 aracın tamamı satışa dönüştükten sonra toplam süre 30’a bölünerek ortalama satış gün sayısı belirlenir. Araç, 100 günde satıldıysa 1 puan, 1 günde satıldıysa 100 puan alır. Aradaki günler bu skalaya göre puanlanır.

İKİNCİ ELDE DEĞER KAYBI DERECELENDİRMESİ:

Aracın ikinci ele düştükten sonraki 1 yıl içinde kaybettiği değer üzerinden puanlanır. Araçların 0 km fiyatıyla 1 yaşındaki ikinci el değeri, Türkiye Sigorta Birliği Kasko Değer Listesi üzerinden hesaplanır. %50 değer kaybetmişse 1 puan, %1 değer kaybetmişse 100 puan alır. Aradaki değerler bu skalaya göre puanlanır. %50'nin üstünde değer kaybetmişse 0 puanla değerlendirilir.

YILLIK KULLANIM MALİYETİ DERECELENDİRMESİ:

Yakıt Tüketimi, Periyodik Bakım Bedeli, Vergi Dilimi parametreleri değerlendirilerek puanlanır. Yıllık 15.000 km yol yaptığı senaryosu üzerinden 1 yılda tükettiği yakıt miktarı; 0-500 litre arası ise 100 puan, 2.300 litre ise 10 puan, 2.300 litre üzeri ise 0 puan alır. Aradaki değerler bu skalaya göre puanlanır. Yıllık periyodik bakım maliyeti; 2018 yılı için 0-450 TL arası ise 100 puan, 2.350 TL ise 10 puan, 3.000 TL üzeri ise 0 puan alır. Aradaki değerler bu skalaya göre puanlanır. Vergi Dilimi parametresinde ise Gelir İdaresi Başkanlığının Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulamasında motor hacimlerine göre düzenlediği vergi dilimleri esas alınır. 1. Vergi dilimi olan 0-1300 cm3 arası motor hacmine sahip araçlar 100 puan, 9. Vergi dilimi olan 4001 cm3 ve üzeri hacme sahip araçlar 10 puan alır. Aradaki değerler bu skalaya göre puanlanır. Bu üç derecelendirme birleştirilerek tek bir derecelendirme puanına dönüşür. Ancak her bir derecelendirmenin puan ağırlıkları farklıdır. Aracın yakıt tüketiminden aldığı puanın sonuca etkisi %50, diğer iki alanın etkisi %25'erdir.

GARANTİ VE SERVİS DESTEĞİ DERECELENDİRMESİ:

Servis yaygınlığı ve ücretsiz garanti süresi esas alınarak puanlanır. Türkiye genelinde servis sayısı 1 ise 1 puan, 175 ve daha fazlaysa 100 puan alır. Aradaki değerler bu skalaya göre puanlanır. Garanti süresi 2 yıl ise 50 puan, 7 yıl ve üzeri ise 100 puan alır. Aradaki değerler bu skalaya göre puanlanır.

GÜVENLİK DERECESİ:

Uluslararası çarpışma güvenliği derecelendirme kuruluşları olan; Euro NCAP, Latin NCAP, Global NCAP, ANCAP, Japon NCAP, Asean NCAP, IIHS ve NHTSA verilerinden elde edilen puanlama ile derecelendirilir.

MESUT ABİ KANAAT NOTU:

Uluslararası çarpışma güvenliği derecelendirme kuruluşları olan; Euro NCAP, Latin NCAP, Global NCAP, ANCAP, Japon NCAP, Asean NCAP, IIHS ve NHTSA verilerinden elde edilen puanlama ile derecelendirilir.

ARABA DEĞER ENDEKSİ PUANI:

6 derecelendirme puanının ortalamasından elde edilen genel değerlendirme puanıdır. Her bir derecelendirme puanı, genel puana eşit ağırlıkta etki eder.


 •           - Her araç modelinin tüm derecelendirmeler den aldığı puanlar, hem 5 yıldız üzerinden hem de yüzdelik (%) oranlar üzerinden yayınlanır.
 •           - Bir aracın her bir derecelendirmeden alması gereken puanlar ve yıldız sayısına etkisi şu şekildedir:

  •                 ** 5 yıldız alabilmek için en az %80
  •                 ** 4 yıldız alabilmek için en az %60
  •                 ** 3 yıldız alabilmek için en az %40
  •                 ** 2 yıldız alabilmek için en az %20
  •                 ** 1 yıldız alabilmek için en az %10

 •            - Yıldızların Araba Değer Endeksi’ne göre ifade ettiği değerlerse şöyledir:

  •                ** 5 yıldız alan model, alınabilecek en iyi araba sınıfı
  •                ** 4 yıldız alan model, alınabilecek iyi araba sınıfı
  •                ** 3 yıldız alan model, alınabilecek orta düzey araba sınıfı
  •                ** 2 yıldız alan model, alınabilecek zayıf araba sınıfı
  •                ** 1 yıldız alan model, alınabilecek en zayıf araba sınıfı