MESUT BIYIK KİMDİR?

Mesut Bıyık profesyonel iş hayatına 1987 yılında gazete muhabirliği ile başladı. Çeşitli gazete ve dergilerde muhabirlik, editörlük, yazı işlerinde yöneticilik ve yazarlık yaptı. Dergi ve gazetelerde seyahat, coğrafya, yerel kültür, yaşam ve şehir kültürü konularında yazılar yazdı. Pek çok reklam filminde metin yazarlığı yaptı.

Otomobile olan ilgisinden dolayı 1999 yılından itibaren, otomobil değerlendirmeleri ve yorumları yazmaya başladı. 10 yıl boyunca Konvoy, 4x4 Off-road ve Türkiye’nin ilk otomobil satın alma rehberi olan Auto Info adlı dergilerin yayıncılığını ve genel yayın yönetmenliğini üstlendi. 2000-2001 yılları boyunca TGRT (şimdiki FOX) televizyonunda, BP sponsorluğu ile Türk televizyonlarının ilk ticari araç programı olan Konvoy’u ekrana getirdi. Daha sonra BP, Castrol, Moil, Mercedes Benz, Goodyear, Mazda, İnci Akü, Petlas gibi önemli markaların desteğiyle birçok projeye imza attı.

2002 yılında Türkiye’de ilk kez “Yılın Ticari Araçları” ödülü organizasyonunu gerçekleştirirken, aynı yıl Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte Türkiye’nin ilk “Milli Otomotiv Şurası”nı topladı. Toplantıya otomotiv sektörünün çatı örgütlerinin tamamı, sektör şirketlerinin üst düzey yöneticileri, bilim insanları, ilgili bakanlıklar, milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Auto Info dergisi çatısı altında, Tekfen Bank, sigortam.net, Castrol ve BP sponsorluğu ile Türkiye’nin ilk otomobil danışma ve satın alma rehberliği çağrı merkezini kurdu. Binlerce kişiye otomobil satın alma konusunda ücretsiz destek ve hizmet sağladı.

2006 ve 2010 yıllarında Karadeniz yaylalarında iki kez, Goodyear ve Dacia sponsorluğu ile Karadeniz Off-Road şenliği düzenledi. Şenlikler Ordu Valiliği, Ordu Üniversitesi ve 5 ilçenin belediye başkanlığı desteğiyle gerçekleştirildi. 2011 başından 2012 ortalarına kadar, TVNET televizyonunda kendisinin hazırlayıp canlı olarak sunduğu toplam 76 hafta devam eden “Türkiye’nin Motor Gücü” stüdyo programını yaptı. Yine TVNET televizyonunda, 2012 ortalarından itibaren başlayıp, 2015 başına kadar süren, toplam 128 bölümlük “Oto İnfo” programını yaptı ve sundu.

Aynı yıllarda program koordinatörlüğünü yürüttüğü TVNET’te 106 bölümlük “Anlamak için” belgesel kuşağını yazdı ve yapımcılığını üstlendi. Yine bir çok programın metin yazarlığını ve editörlüğünü yaptı. İki farklı gazetede haftalık otomobil sayfaları hazırladı ve köşe yazıları kaleme aldı. Halen, takipçilerinin koyduğu isim olan “Otomobilin Mesut Abisi” markasıyla kendi Youtube kanalında videolar yayınlıyor ve özel olarak hizmete açtığı “Mesut Abi Destek” sistemi üzerinden takipçilerinin otomobil satın alma ve kullanımıyla ilgili tüm konularda sorularını yanıtlıyor, ücretsiz destek veriyor.